Tıkanıklık Açma

Tıkanıklık Açma
Tıkanıklık Açma

Lavabo tıkanıklıkları, atık yağların kullanımı, atık gıda, yemek artıkları, kabuklu gıdaların kabuklarının lavabolara dökülmesi vb.) ve çamaşır hatlarındaki problemler, çarşaflarda çöküntü oluşması, atık malzeme veya nesnelerden kaynaklanabilir. Bu gibi sebeplerden dolayı lavabolar tıkanır ve kirli su ters teperek büyük bir sorun olarak bize geri döner.
Lavaboyu açarken kullandığınız kimyasallar (özellikle ev tipi) ve diğer birçok madde lavabolarımızdaki tıkanıklığı kesinlikle gidermez. Bu nedenle, gelecekte kolayca giderilemeyen tıkanıklıklar yeniden ortaya çıkacak ve aynı sorunları yaratacaktır. Bu tür lavabo tıkanıklıklarında mutlaka kurumsal firmalardan destek almalısınız.
Ev tipi lavabo açıcıların robotla tıkanıklık açma yanı sıra başka bir sorun daha var. Bazı kurumsal olmayan ve ciddi olmayan şirketler ne yazık ki tıkanmayı orta vadede tıkanmış borulara dönüştüren daha ağır tahliye açıcı kimyasallar kullanıyor. Bu tür maddeler şimdilik PVC boruların içini açıyor ancak birkaç gün sonra sorun tekrar ediyor.
Uzman Yapı Tesisat olarak bu tür çözümleri sadece hafif tıkanıklıklarda tercih etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Kronikleşmeye başlayan tıkanıklıkların açılmasında kesinlikle mekanik işlemlere ihtiyaç vardır. Bu tür işlemler, karmaşık özel bir tıkanıklık açma robotu ile yapılabilecek yüksek basınç gerektiren işlemlerdir.
Lavabo tıkanıklıkları, atık yağların kullanımı, atık gıda, yemek artıkları, kabuklu gıdaların kabuklarının lavabolara dökülmesi vb.) ve çamaşır hatlarındaki problemler, çarşaflarda çöküntü oluşması, atık malzeme veya nesnelerden kaynaklanabilir. çamaşırların kurulumu sırasında kalan. Bu gibi sebeplerden dolayı lavabolar tıkanır ve kirli su ters teperek büyük bir sorun olarak bize geri döner.


Lavaboyu açarken kullandığınız kimyasallar (özellikle ev tipi) ve diğer birçok madde lavabolarımızdaki tıkanıklığı kesinlikle gidermez. Bu nedenle, gelecekte kolayca giderilemeyen tıkanıklıklar yeniden ortaya çıkacak ve aynı sorunları yaratacaktır. Bu tür lavabo tıkanıklıklarında mutlaka kurumsal firmalardan destek almalısınız.

Ev tipi lavabo açıcıların yanı sıra başka bir sorun daha var. Bazı kurumsal olmayan ve ciddi olmayan şirketler ne yazık ki tıkanmayı orta vadede tıkanmış borulara dönüştüren daha ağır tahliye açıcı kimyasallar kullanıyor. Bu tür maddeler şimdilik PVC boruların içini açıyor ancak birkaç gün sonra sorun tekrar ediyor.
Uzman Yapı Tesisat olarak bu tür çözümleri sadece hafif tıkanıklıklarda tercih etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Kronikleşmeye başlayan tıkanıklıkların açılmasında kesinlikle mekanik işlemlere ihtiyaç vardır. Bu tür işlemler, karmaşık özel bir tıkanıklık açma robotu ile yapılabilecek yüksek basınç gerektiren işlemlerdir.
Lavabo tıkanmaları, atık yağların kullanımı, atık yiyecekler, artıklar, kabuklu gıdaların kabuklarının lavabolara dökülmesi vb.) ve çamaşır hatlarında problemler, çarşaflarda çökme, atık malzeme veya nesneler. Montajı sırasında kalan Bu gibi sebeplerden dolayı lavabolar tıkanır ve kirli su ters teperek büyük bir sorun olarak bize geri döner.
Lavaboyu açarken kullandığınız kimyasallar (özellikle ev tipi) ve diğer birçok madde kesinlikle lavabolarımızdaki tıkanıklığı temizlemeyecektir. Bu nedenle ileride kolayca giderilemeyecek tıkanıklıklar yeniden ortaya çıkacak ve aynı sorunları yaratacaktır. Bu tür lavabo tıkanıklıklarında mutlaka kurumsal firmalardan destek almalısınız.
Ev tipi lavabo açıcıların yanı sıra başka bir sorun daha var. Bazı kurumsal olmayan ve ciddi olmayan şirketler ne yazık ki tıkanıklığı orta vadede tıkanmış borulara dönüştüren daha ağır tahliye açıcı kimyasallar kullanıyor. Bu tür maddeler şimdilik PVC boruların içini açıyor ancak birkaç gün sonra sorun tekrar ediyor.

Uzman Yapı Tesisat olarak bu tür çözümleri sadece hafif tıkanıklıklarda tercih etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Kronikleşmeye başlayan tıkanıklıkların açılmasında kesinlikle mekanik işlemlere ihtiyaç vardır. Bu tür işlemler, karmaşık özel bir tıkanıklık açma robotu ile yapılabilen, yüksek basınç gerektiren işlemlerdir.
Dolu ise ekiplerimiz kuyu temizliğini yapmaktadır. Firmamız tüm işleri yapmaktadır.

Logar kuyusunun temizliği tamamlandıktan sonra logar borularının içi kameralı görüntüleme cihazı ile en yakın tuvalete kadar kontrol edilir. Bu sayede logar kuyusunda olası tüm problemler tespit edilir. Logar kuyusunda tıkanıklığa neden olan bir cisim var ise robot ile boşaltma işlemi yapılarak sorun giderilir.

Ancak bazı durumlarda logar borusunda çökme meydana gelir. Bu gibi durumların tespiti de bir kamera görüntüleme cihazı ile mümkündür. Logar borusunun çökmesi nadir görülen bir olaydır. Logar borusu üzerindeki toprağın basıncına dayanamaz ve çöker. Bu tıkanıklığa neden olur.
Logar borusu çöktüğünde robotik tahliye açma işlemi çalışmayacaktır. Bu durumda toprak kazılmalı ve logar borusu çıkarılmalıdır. Yeni logar hatlarının döşenmesi de onarım ekiplerimiz tarafından yapılıyor.
Kurumsal firmalar aracılığıyla alacağınız bloke kaldırma hizmeti, son teknoloji ile tasarlanmış modern cihazlarla gerçekleştirilir. Bu cihazlar dedektör veya kamera ile tasarlanmış cihazlardır. Tüm tahliye borularınızda tıkanıklıklar için kullanılabilecek modern cihazlarla çalışan uzman ekipler, çok kısa sürede operasyonlarını gerçekleştiriyor.

 

Robotla Tıkanıklık Açma Fiyatlar

Tuvalet tıkanması sorunu ile karşı karşıya kaldığımızda bu sorunun çözümü için alacağımız hizmetin fiyatlandırmasında birçok kriter bulunmaktadır. Özellikle hizmet alacağınız kurumun evinize uzaklığı, işlemin uzunluğu, sorunun boyutu ve harcanacak malzeme miktarı fiyatlandırmanın temelini oluşturmaktadır. Ortalama bir fiyat istiyorsanız, işleme göre 100-150 hatta 200 Türk Lirası arasında değişen bir tıkanıklık açma fiyatı fiyatlandırmaya tabi olabilirsiniz.

Tuvalet tıkandığında klozet taşar, kötü kokular ve zaman zaman alt kata su sızıntısı meydana gelir. Tuvalet blokaj açma işlemi için son sistem kameralı robot cihazı ile klozet blokajı kırılmadan açılmaktadır. Tuvalet tıkanıklığı açıldıktan sonra kamera cihazı ile tıkanmış tuvalet hattı görüntülenir ve hat içerisinde tıkanmaya neden olan nesne tespit edilir. Rota Tesisat olarak profesyonel bir çözüm sunuyoruz.

 

Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Tuvaletin pompa ile açılması:

Tuvalet tıkanıklığını açmak için ihtiyacınız olan ilk alet tuvalet pompasıdır. Tuvalet pompasını kullanmadan önce, klozetin içinde su olduğundan emin olun. Pompanın çalışması için tuvalette su olmalıdır. Uygun pompayı seçin. Görseldeki gibi pompayı doğru (önemli) klozete yerleştirin ve su gitmeye başlarsa sifonu çekin.

Demir elbise askısı ile tuvalet açma:

Tıkanıklık belli bir mesafede ise ince tel kullanmalısınız. Elbise askısını düğümden çözün ve ucuna çok kalın olmayan bir bez bağlayın. Ardından teli klozetin içine sokun ve ileri geri hareket ettirin. Tıkanan yeri bulun ve açın, tuvaletin açık olduğundan eminseniz sifonu çekin.

Klozet sifonlarının kimyasal ve doğal yöntemlerle açılması:

Doğal yöntemlerle klozet açmak için 1 çay bardağı karbonat, 1 su bardağı sirke ve sıcak suyu klozetin içine dökün. Bu karışımı yaklaşık 1 veya 2 saat bekletin. Burada unutulmaması gereken şey şudur. Sirke ve kabartma tozu karışımı sadece organik maddeleri çözecektir. Kimyasal açıcıları da kullanabilirsiniz. Bu yöntem kullanılan markaya göre farklılık göstermektedir. Güvenliğiniz için tahliye açıcı kimyasal paketindeki prosedürü takip edin.

 


Alaturka Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Bazen tesisatçı çağırmadan önce tıkanıklıkları gidermek mümkün olabilir. Borudaki küçük çapları açmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Tuvalet tıkanıklığı açma pompası kullanarak gidere basınç uygulayın,

Çubuk ile tuvalet giderine basınç uygulayın,

Lavabo açıcıyı gidere dökün,

Tüm yöntemleri denedikten sonra tuvalet tıkanıklığını açamıyorsanız işi uzmanına bırakın. Tıkanmayı açmak için zor yöntemler denemek, tıkanıklığı açmayı zorlaştırabilir.

 
Alaturka Tuvalet Neden Tıkanır?

Tesisatın eğimi,

Tuvalete katı cisimler atmak

Tuvalet giderine atılan tuvalet kağıtları,

 
Evde Tıkalı Alaturka Tuvalet Açma Yöntemleri

Tuvalet tıkanıklığını açmak için ihtiyaç duyacağınız ilk alet sağlam ve kaliteli bir tuvalet pompasıdır. Tuvalet pompasını kullanırken, klozet veya tuvalette su olup olmadığını kontrol edin. Pompanın iyi çalışması için tuvalette su olmalıdır.

Dolap veya tuvaletteki tıkanıklık uzak mesafede ise, önce ince tel elbise askısını düğümden çözün ve ucuna çok kalın olmayan bir bez bağlayın. Ardından kancayı klozet veya klozetin içine sokarak ileri geri hareket ettirin ve tıkanıklığı bulmaya ve açmaya çalışın.

Yaptığınız işlemle açılmadıysa ve doğal yöntemlerle açmayı tercih ediyorsanız klozetin içine 1 çay bardağı karbonat, 1 bardak sirke ve sıcak su dökün. Döktüğünüz bu karışımı yaklaşık 2 veya 3 saat bekletin. Burada hatırlamanız gereken tek şey sirke ve karbonat karışımının sadece organik cisimlerin yaptığı tıkanıklık içinde eriyip onu açacağıdır.

 

Klozet Tıkanıklığı Açma

Evde ve iş yerinde tuvalet tıkanması sorunu yaşayan kişilerin sıkça sorduğu bir sorudur. Dolaplar evlerde ve iş yerlerinde en çok kullanılan yerlerdir. Klozetler, diğer klozet çeşitlerine göre daha konforlu bir seçenek olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.

Klozetin insanlar tarafından aşırı kullanımı çoğu zaman tıkanıklık sorunlarına neden olur. Ancak klozet tıkanıklığı nasıl açılır sorusuna cevap vermeden önce klozetlerin neden tıkandığını açıklamak gerekir.

 
Klozet Neden Tıkanır?

Tuvaletler birçok farklı nedenden dolayı tıkanabilir. Bu nedenle tuvalet giderlerine tuvalet kağıdı dışında herhangi bir malzeme atılmaması önemlidir. Ev hanımları kovalarını tamamen yıkayabilir ve temizledikten sonra tuvalete dökebilir. İçeride kalan ve fark edilmeyen temizlik bezleri tıkanmalara neden olabilir. Ayrıca kapların alçı, çimento gibi malzemeleri temizleyip gidere boşaltılması klozet tıkanmasına neden olabilir. Çünkü bu malzemeler anında katılaşabilir. Bu da harcamalarda darboğaz yaratıyor.

 
Klozet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Klozet organik kalıntılar veya çeşitli maddeler sonucu tıkanmışsa, yapı market veya çeşitli büyük marketlerde bulabileceğiniz kimyasal klozet açıcılar sayesinde tıkanmış klozet kapağını açabilirsiniz. Kimyasal açıcı; Tuvaleti açmak için tuvalet kağıdı, çocuk bezi, hijyenik ped veya sigara izmaritini eritebilir. Kimyasal açıcı kullanırken belirtilen talimatlara göre hareket etmenizi öneririz. Temizlenen tuvaletler 1 gece bekletilmesi gerektiğinden banyo veya tuvaleti kullanıma kapatın ve nefes almamasına özen gösterin.

 

Evde Tıkalı Klozet Açma Yöntemleri

1 çay bardağı yaklaşık 100 gram kabartma tozu veya kabartma tozu, 1 bardak sirke ve 1 litre sıcak suyu klozetin içine dökün. Klozette köpürme meydana gelecektir. 1,5 -2,5 saat bekledikten sonra klozet temizliğini yapabilirsiniz. Sirke ve karbonat karışımı sadece organik nesnelerin çözünmesi için çözümler sağlar.

Klozet tıkanıklığı açma klozet tıkanmasına sert bir nesne neden oluyorsa, doğal açıcılar veya kimyasal açıcılar çalışmayacaktır. Eldiven, elbise askısı veya basınç pompalarının çalışmadığı durumlarda mutlaka tesisatçı çağırmalısınız.

Tuvaletin tıkanmaması için tuvalete hijyenik ped veya bebek bezi koymamalısınız, çocukların ve evcil hayvanların kolay erişimini önlemek için kapağı kapalı tutabilirsiniz. En yaygın tıkanma sorunlarından biri temizlik için kullanılan bezlerdir. Kirli temizleme suyunu dökerken öncelikle kovada herhangi bir bez veya bez kalıp kalmadığını kontrol ederek tıkanmayı önleyebilirsiniz.

 

Lavabo Tıkanıklığı Açma

Tıkanan lavabo sorunu hem yaşam alanlarında hem de iş yerlerinde oldukça yaygındır. Çünkü lavabo giderine atılacak herhangi bir maddenin kısa sürede tıkanmaya neden olduğu unutulur. Firma olarak bu süreçte kameralı lavabo açma işleri sunarken bir yandan da lavabo tıkanıklığı açma gider borusunu açma ve mutfak lavabosunun blokajını açma çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Genelde evlerin lavabolarına atılan artıklardan dolayı tıkanan lavabolar bir süre sonra büyük tahliye borusuna da zarar verir.

 

Lavabo Neden Tıkanır?

Lavabo tıkanması, mutfak giderinden bahsedecek olursak çoğunlukla meydana gelen bu olay çay çöpü veya yemek artıklarından oluşur ve zamanla gider borusunda birikerek tıkanmaya neden olur.

Banyo lavabolarında tıkanmanın en büyük nedeni saç kıllarıdır. Özellikle kümeler şeklinde atılan kıllar giderlere yapışarak gideri tıkar ve sabun, sakal, sabun gibi diğer atıkların toplanmasına neden olur.

Mutfak lavabosunun kullanımı genellikle kadınlar tarafından yapıldığından tıkanmasının temel nedeni dikkatsiz kullanımdır.

 

Kırmadan Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Kırmadan lavabo tıkanıklığı açma tıkanan lavabolar genellikle herkesin evindeki gününü zehirler. Tabii ki sadece evlerde değil, iş yerleri ve hatta yemek pişirme yerleri (restoranlar) gibi birçok yerde meydana gelen tıkanmış lavabolar tam bir kabusa dönüşüyor. Genel olarak tıkanmış bir lavabo ile karşılaştığınızda aklınıza gelen ilk şey tesisatçı aramaktır. Ancak, bir tesisatçının gelmesi en az yarım saat sürer. Tabii ki, yakınlarda bir tesisatçı varsa bu mümkündür.

 

Evde Lavabo Açma Yöntemleri

Tıkanmış bir lavabonun en doğal çözümü kabartma tozudur.

Nasıl uygulayacağımıza gelince; Tıkanan gidere yarım bardak kabartma tozu ve yarım bardak sirke dökün ve 15 dakika bekletin. Ardından sıcak su dolu bir demliği gidere boşaltın. Lavaboyu açmak bu kadar kolay. Hem de nefesinize zarar vermeden.

Kırmadan tıkanıklık açma tıkanan lavabo sorunu hem yaşam alanlarında hem de iş yerlerinde oldukça yaygındır. Çünkü lavabo giderine atılacak herhangi bir maddenin kısa sürede tıkanmaya neden olduğu unutulur. Firma olarak bu süreçte kameralı lavabo açma işleri sunarken bir yandan da lavabo gider borusunu açma ve mutfak lavabosunun blokajını açma çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Genelde evlerin lavabolarına atılan artıklardan dolayı tıkanan lavabolar bir süre sonra büyük tahliye borusuna da zarar verir.

 

Mutfak Tıkanıklığı Açma

Mutfak tıkanıklıklarının önüne geçmenin birden fazla yöntemi vardır. Öncelikle doğru ve kaliteli konumlandırılmış bir tesisat sistemi, oluşabilecek tüm sorunların önüne geçmede ilk adımı oluşturacaktır. Şayet ileri seviyede tıkanıklıklar baş gösterdiyse profesyonel gider açan firmalar ile çalışmak en sağlam ve en uzun ömürlü çözümdür. Bu birinci şart sağlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken ikinci şey ise lavabo giderinin tıkanmasına sebep olabilecek mutfak artıklarına dikkat etmek için bir lavaboya özel bir süzgeç kullanmaktır. (Lavabo süzgeci sağlık açısından da mutfaklarda kullanılması önerilen bir parçadır.) Küçük ve az gibi görünse de bu artıklar zamanla sertleşerek lavabo giderinin tıkanmasına sebep olur. Üçüncü olarak dikkat edilmesi gereken nokta tıkanıklık oluşması durumunda kimyasal kullanmak yerine basınç uygulamaktır. Çünkü kimyasallar genellikle zaman ve para kaybına neden olur. Dördüncü olarak ise belli dönemlerde lavabonun altından gidere bağlanan boruyu temizlemek veya değiştirmektir. Çünkü bu boru, lavabodan atıkların ilk geçtiği kısımdır ve zamanla daralarak tıkanabilir. Bu parçayı değiştirmek oldukça masrafsız ve basittir. Çoğu zamanda bu iyi bir çözüm olacaktır. Tüm bunlara rağmen problem oluşması engellenemiyor ve sorun devam ediyorsa yapılabilecek en doğru çözüm profesyonel bir yardım almaktır.

 

Mutfak Neden Tıkanır?

Mutfak lavabosu genellikle kadınlar tarafından kullanılır. Ayrıca tıkanıklığın nedenlerini az çok tahmin edebilirler. Çünkü genellikle mutfak kısmını kullanırlar. Tıkanıklığın nedenleri çoktur.

Mutfak tıkanıklığı açma mutfak borusunun eğimi, tıkanmanın giderek daha hızlı olmasını sağlar.

Mutfak borusu ana borudan ne kadar uzaksa tıkanma riski o kadar fazladır.

Mutfak lavabosunda ıspanak yıkamak, çamurlu sebzeleri temizlemek ve lavaboda salata yapmak, doğranmış domates ve soğan parçalarını gidere bırakmak giderin çok çabuk tıkanmasına neden olur.

Yemek artıkları ve yağlar gidere döküldüğünde yağ tamamen tahliye olmaz ve borunun dibinde birikir ve zamanla tıkanır.

 

Mutfak Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Mutfak tıkanıklık açma İlk olarak, bir pompa kullanarak klasik yöntemle lavabonun tıkanıklığını açmaya çalışın. Tıkanıklığı gidermek için pompanın ağzına lavabo giderini tamamen kapatacak şekilde sıkıca bastırın ve yukarı aşağı hareketlerle 8-10 kez pompalama işlemini yapın. Ardından bu bezi çıkarın ve musluğu çalıştırarak tıkanıklığın giderilip giderilmediğini kontrol edin.

 

Evde Mutfak Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Karbonat ve Sirke

Lavabonun deliğini kapatmak için 1 bardak kabartma tozu dökün. Üzerine 1 bardak beyaz sirke veya üzüm/elma sirkesi dökün. Kabartma tozu ve sirke asidik bir reaksiyon yaratacaktır. Eldiven giyin, süzgecin tıpasını kapatın ve 30 dakika bekleyin. Ardından tapayı çıkarın ve 1 litre kaynar su dökün, lavaboya pompalayın.

Karbonat ve Tuz

1 bardak kabartma tozu ve ardından yarım bardak ince tuzu lavabonun deliğinden dökün. Birkaç saat bekleyin. Daha sonra üzerine 2 su bardağı kaynar su dökün ve pompalayın.

Elbise Askısı veya Spiral Tel

Mutfak lavabo tıkanıklığı açma lavabo süzgecinin vidasını tornavida ile gevşetin ve süzgeci çıkarın. Spiral teli donanım mağazalarında bulabilirsiniz. Veya evde kuru temizlemeciler tarafından kullanılan ince bir metal elbise askısını düzeltin. Telin ucunu bir kanca gibi bükün ve lavabo deliğinden itin. Bu bükülebilir tel su dirseğine ulaştığında, tel yardımıyla tıkanıklıkları dışarı çekin. İşlemi bitirdikten sonra süzgeci vidalayın ve musluğu açın.

 hizmetleri talep edebilir. Üstelik her zaman uygun fiyatlı işler sunarken açılış giderlerinde de son derece profesyonel hizmet vermeye devam ediyoruz.

 

Gider Neden Tıkanır?

Tıkanmanın meydana geldiği yer tuvalet ise, gidere atılan çözünmeyen maddeler örneğin ıslak mendil, torba, plastik şampuan kapağı, kulak temizleme çubuğu, havlu kağıtları, kalitesiz tuvalet kağıtları gibi cisimler nedeniyle oluşur.

Tıkanmanın yeri mutfak gideri veya banyo lavabo gideri ise yağlı yemek artıkları, çay çöpleri, sabun artıkları, kıllar gibi atıklar giderlerden geçmez ve lavaboları tıkamaz.

Bunların dışında çoğu zaman giderlerin tıkanma nedenleri olarak ustanın hataları ortaya çıkar, örneğin yanlış eğimli borular, kalitesiz tesisat malzemeleri, yanlış planlanmış gider boruları tıkanmanın başlıca nedenleridir.

Çamurlu toz birikintileri ve yapraklar gibi çevresel faktörler nedeniyle yağmur suyu giderleri de tıkanabilir.

İnşaat sırasında tuvalet giderlerine düşen çimento, moloz, beton ve taş gibi malzemelerin de giderleri tıkadığı görülmektedir.

 


Kırmadan Gider Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Dren borularında meydana gelen tıkanıklıklarda önemli olan kırmadan gider tıkanıklığı açmadır. Bu işlemleri gerçekleştirmek için profesyonel cihazlar kullanıyoruz. Türkiye'de sadece birkaç firmada bulunan kameralı cihazlar sayesinde tahliye borularınız kırılmadan ve dökülmeden çevreye zarar vermeden robot cihazlarla görüntülenip açılır.

 

Evde Gider Açma Yöntemleri
 • Sirke ve kabartma tozu ile lavabo nasıl açılır?
 • Lavaboya bir bardak kabartma tozu dökülür.
 • Ardından bir bardak sirke dökülür.
 • Elma veya üzüm sirkesi farketmez. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; kabartma tozu ve sirke eşit olmalıdır
 • Karbonat ve sirke kimyasal yapıları ile reaksiyona girerek tıkanmaya neden olan cisimleri çözmeye çalışır.
 • Yarım saat bekledi
 • Ardından 1 litre kaynamış su dökülür.
 • Sirke ve tuz ile lavabo nasıl açılır?
 • Bu yöntem sirke ve kabartma tozu ile açma yöntemine benzer.
 • Lavaboya önce tuz dökülür.
 • Daha sonra aynı yerden sirke dökülür.
 • 1 litre kaynamış su dökülür
 • Sirke, karbonatla reaksiyona girdiği gibi tuzla da reaksiyona girer.

 

Pompa ile lavabo açma

 • Bu yöntem kullanılan en eski yöntemlerden biridir.
 • Lavabonun giderini tamamen kapatacak şekilde el pompası ile kapatılır.
 • Ardından pompalama işlemi yapılır.
 • Bu işlemin dezavantajlarından biri de yabancı cisimleri dışarı çekmek yerine ileri doğru hareket ettirebilmenizdir.

 

Lavaboyu tel veya askı ile açma yöntemi

 • Askı düz bir çubuğa yapılmıştır
 • Uç bir kanca şeklinde bükülür.
 • Lavabo giderinden geçirilir.
 • Lavabo açma teli de aynı şekilde kullanılır.
 • Tıkanıklık yakınsa bu yöntemle kancaya yabancı cisimler takılır ve çıkarılır.

 

Lavabo Açıcı veya Kostik ile tıkanıklık açma

Tıkanıklığı açmak için kullanılan diğer yöntemlerden biri de kimyasal ürünlerdir. En bilinenleri lavabo açıcı ve yakıcıdır.

 • Kimyasal ürünleri kullanmadan önce eldiven ve mümkünse maske takınız.
 • Kostik veya kanalizasyon temizleyici kullanılırken güvenlik tedbirlerine kesinlikle uyulmalıdır (Ciltle teması halinde ciddi hasara yol açar)
 • İşlemden önce kaynar suyu hazır bulundurun.
 • Tıkanan lavaboya gider açıcıyı dökünüz, üzerine kaynar suyu dökünüz.
 • Kostik kullanıyorsanız; bir tencereye kaynar suya belirli bir miktar kostik dökün ve karıştırın (Karıştırma sırasında çıkan buharı solumayın)
 • Kostik ve kaynar su karışımını tıkanmış lavaboya dökün.
 • İşlemden sonra 10 ila 15 dakika bekleyin.
 • Blokaj açılırsa; lavaboya çok su dökün

 

Banyo Tıkanıklığı Açma

Tıkanmış bir banyo giderini açmak için yapılması gerekenleri birkaç madde ile adım adım açıkladık:

Tıkanmanın ilk belirtisi su akışının yavaşlamasıdır. Dolayısıyla bu durumu fark ettiğinizde gidere sıcak su dökerek açılıp açılmadığını kontrol edebilirsiniz. Az önce de belirttiğimiz gibi sabun yani gliserin katı bir madde olduğu için sıcak su onu gevşetir ve çözer, böylece giderdeki atıklar su ile temizlenebilir.

Sıcak su yöntemi işe yaramadığında giderde çok miktarda kıl veya kıl olduğundan şüphelenebiliriz. Temizlemek için tek ihtiyacınız olan bir kaz burnu ve bir tel askı. Tel askıyı açın ve ucunu kanca şeklinde bükün. Bu kancayı gidere sıkarak oradaki saçları temizleyebilirsiniz. Tüm tahliyenin temizlendiğinden emin olmak için bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Tel işleminden sonra gidere sıcak su ve karbonat dökerek gideri kirden temizleyebilirsiniz.

Bazı durumlarda, yukarıda belirtilen ilk üç adım yardımcı olmaz. Tıkanıklığınız giderilmediyse kimyasal kullanma zamanı gelmiştir. Lavabo giderini kostik ile açabilirsiniz ancak çok dikkatli olmanızı öneririz.

 

Banyo Neden Tıkanır?

Küvetinizde tıkanıklık sorunu yaşıyorsanız yapmanız gereken ilk şeylerden biri küveti açmak için kendi yöntemlerinizi kullanmaktır. Ancak kendi yöntemlerinizi deneyerek sorunun daha da karmaşık hale gelmesini engellemelisiniz. Aksi takdirde daha büyük sorunlara neden olabilirsiniz. Bu anlamda öncelikle küvet tıkanıklığının nedenini bulmanız gerekir.

Küvet/Banyo Tıkanması;

Küvete saç, kıl ve tüy atmak,

Banyo yaparken oluşan atıkların atılması,

Yemek artıklarını içeren suyun küvete dökülmesi,

Lavabo ve küvet giderinin tek bir yerde buluşmasından kaynaklanabilir.

 

Banyo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Küvet/banyo blokaj açma yöntemleri ile ilgili sorunla karşılaştığınızda hiç uğraşmadan sorunu çözmek istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçerek yardım talebinizi iletebilirsiniz. Yardım talebinizi alan ekiplerimiz çok kısa bir süre içerisinde adresinize gelerek size yardımcı olacaktır. Küvet/banyo tıkanma sorununu çözdükten sonra tıkanmanın tekrar yaşanmaması için sizi bilgilendirecek, memnun kalmanızın ardından ekiplerimiz adresinizi bırakacaktır.

 

Evde Banyo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Evde kendiniz deneyebileceğiniz birkaç yöntem var. Tıkanan banyo gideri için lavabo için denenen yöntemleri deneyebilirsiniz. Bunlar;

Kostik ile gider açma

Toz tahliye açıcı ile tahliye açıklığı

Jel lavabo açacağı ile banyo tıkanıklığı açma tahliye açıklığı

Bu yöntemler herkes tarafından bilinmekte ve uygulanmaktadır. Unutulmaması gereken nokta bu yöntemlerin tıkanmış banyo giderine geçici bir çözüm sunacağıdır. Kimyasal ürünleri çok sık kullanmayı şiddetle reddediyoruz. Çünkü kimyasal ürünler asit bazlı bileşenler içerir ve tahliye hattınızda daha ciddi sorunlara neden olur. Asit bazlı kimyasal gider açıcı ürünler eriyerek tıkanmış alanı açar ve atık su giderleri plastik olduğu için eriyebilir ve ileride alt komşunuzun tavanında su sızıntısı olarak kendini gösterebilir.

 


Pimaş Tıkanıklığı Açma

Yanlış kullanımdan kaynaklanan pin tıkanma problemlerinin çözümünde kalıcı çalışmalar sunuyoruz. Halk arasında pimaş olarak adlandırılan borular aslında kanalizasyona bağlanan bir tahliye borusudur. Bu nedenle ambalaj açma işlemini robotla yapmak tahliye borusundaki tıkanıklığı giderecektir. Firma olarak pimaş'ta bu tür sorunlar için yerinde tespit yapıyor ve hemen işlemlere başlıyoruz.

 

Pimaş Neden Tıkanır?

İnsanlara rahatsızlık veren, çevreyi kirleten ve birçok soruna neden olan pin tıkanmasının belli sebepleri vardır. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Zamanla kirli su ile tıkanan borular ve boru hattına atılan peçete, mendil gibi nesneler tıkanıklığın başlıca nedenleridir. Boruları tıkayan bir diğer sebep ise drenaj borusunun alt kısmının dar ve yetersiz olmasıdır. Özellikle lavabonun altındaki kırmadan boru tıkanıklığı açma boru dirseklerinin düzgün olmaması lavabo borularını tıkar. Bu nedenle tıkanıklığı gidermek için detaylı bir lavabo çalışması yapmak gerekir.

 

Pimaş Nasıl Açılır?

Pimaş tıkanıklığı açma bu boru hattı çeşitli nedenlerle zamanla tıkanabilir. Kullanım hataları veya tesisat sorunları nedeniyle tıkanan pimleri açmak için farklı tıkanıklık açma yöntemleri denenebilir. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Pompa

Lavabo tahliye teli

Sirke ve kabartma tozu

Kimyasal açıcılar

Kanal açma makineleri ile kanal tıkanıklığı açma

 

Evde Pimaş Açma Yöntemleri

Doğal yöntemlerle klozet açmak için 1 çay bardağı karbonat, 1 su bardağı sirke ve sıcak suyu klozetin içine dökün. Bu karışımı yaklaşık 1 veya 2 saat bekletin. Burada unutulmaması gereken şey sirke ve kabartma tozu karışımının sadece organik maddeleri çözeceğidir.

Günümüzde meydana gelen sıhhi tesisat sorunlarından biri de kuşkusuz logarın tıkanmasıdır. Pimaş tıkanıklığı özellikle toplu konutlarda meydana gelen sorunlardan biridir. Erken müdahale hayati önem taşır.

 

Logar Tıkanıklığı Açma

İnsanların temel ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulan logar kapakları genellikle kanalizasyon olarak kabul edilir. Ancak logarlar, kanalizasyonda oluşabilecek problemler veya farklı işlemler için oluşturulmuş özel bir parçadır. Aynı zamanda il ve ilçelerde bulunabilen logar kapakları da ani yağmur ve kar yağışında meydana gelebilecek taşkınlara karşı önlem almak amacıyla kullanılmaktadır. Özel delikli bölümlerin yanı sıra yüzey suyunun kanalizasyona aktarılmasını sağlayan logar tıkanıklığı açma Pimaş bölümü çeşitli nedenlerle tıkanabilmektedir. Bu durumda etkin bir şekilde kullanılması için yapılması gereken logar açma işlemi farklı yöntemlerle sağlanabilmektedir. Evde veya farklı yapı alanlarında kullanılan atık su giderlerinin geçtiği logar bölümlerinde, kişilerin yanlış kullanımı sonucu tıkanmalar sıklıkla görülmektedir.

 

Logar Açma Neden Gereklidir?

Kanalizasyon giderlerine ulaşmak için oluşturulan logar hatlarında tıpkı lavabo veya kanalizasyon gibi tıkanmalar görülebilmektedir. Bu durumda en acil ihtiyaçlardan biri, özel olarak geliştirilmiş ve üretilmiş robotik makineler yardımıyla logar kapağının açılmasıdır. Öncelikle basit obstrüksiyon veya zor obstrüksiyon olarak farklı gruplara ayrılan problemler bu bilgilerden yola çıkılarak çeşitli yöntemlerle birlikte gerçekleştirilir. Öncelikle problemlerin basit mi yoksa zor mu olduğunun anlaşılması için özel cihazlarla tespit yapılır. Bunda önce logar kapağı açılır ve logar aşağı indirilir. Logar kuyusunun yeri bilinmiyorsa farklı bir cihaz kullanılarak kuyunun yeri belirlenir. Drenaj borularındaki tıkanıklıklar yani küçük problemler özel basınçlı su makineleri kullanılarak açılır. Ancak logar kuyularında oluşabilecek çökme gibi sorunlar için farklı seçenekler mevcuttur.

Yılların verdiği tecrübeye ek olarak müşteri güvencesi ile tecrübe her geçen gün geliştirilmeye devam etmektedir. Uzman Yapı Tesisat 'a günün her saatinde ulaşabilir, logar tıkanıklıklarına kaliteli hizmet anlayışıyla kısa sürede kesin çözüm için kolayca iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp